Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (LEADER/CLLD)
Naziv: Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (LEADER/CLLD)
Naziv projekta (podpore) : Podpora za upravljanje LASR
Kratek opis projekta (podpore): Podpora za upravljanje LASR je namenjena za sofinanciranje stroškov, ki so nastali pri upravljanju in delovanju LASR, vključno s spremljanjem in vrednotenjem odobrene strategije lokalnega razvoja, animacijo območja LASR in pomočjo morebitnim upravičencem za razvijanje projektnih idej in pripravo projektov.
Cilji in rezultati projekta (podpore): Cilj lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, s pristopom LEADER/CLLD, je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po pristopu »od spodaj navzgor« z odobrenimi SLR. Podpora v okviru izvajanja pristopa LEADER/CLLD iz sklada ESPRA se nameni za upravljanje, spremljanje in vrednotenje SLR ter njeno animacijo. Podpora je sofinancirana s strani Evropske unije.
Spletni strani:
LASR Gorenjske ribe 2021-2027 zastopa vodilni partner Regionalna razvojna agencija Gorenjske, BSC, d.o.o, Kranj. .
Organ upravljanja za izvajanje Skupne kmetijske politike 2023–2027 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Splošno o pristopu CLLD
CLLD (Community Led Local Development) – Lokalni razvoj, ki ga vodi Skupnost
CLLD je nadgradnja do sedaj poznanega pristopa LEADER, ki se je na ravni EU izkazal kot uspešna metoda razvojnega načrtovanja in izvajanja projektov.
Pristop »od spodaj navzgor« omogoča lokalnemu prebivalstvu, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev tako imenovanih lokalnih akcijskih skupin (LAS), aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje ciljev lokalnega območja. Pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.
V Evropski Uniji je pristop LEADER v praksi že vse od leta 1991, v Sloveniji pa se je ta pristop pričel s programskim obdobjem 2007–2013.
Ukrepi LEADER so se izvajali na 95 % ozemlja RS. Odobrenih je bilo več kot 1.400 projektov.
CLLD dejstva:
- Je pristop/metoda, ki jo je kot novost v programskem obdobju 2014–2020 Evropska komisija ponudila državam članicam v izvajanje.
- Omogoča reševanje razvojnih izzivov s pomočjo multiplikativnih učinkov pri povezovanju ukrepov in sredstev iz več strukturnih skladov hkrati.
- CLLD se uresničuje preko na novo oblikovanih LAS.
- Izziv pristopa CLLD je, da se s skupnim ukrepanjem pospeši razvoj zlasti podeželskih območij in se tako ustvarijo možnosti za nastanek novih delovnih mest, višjo kakovost bivanja, boljšo dostopnost ter ne nazadnje za ohranjanje kulturnih in krajinskih značilnosti ter obvladovanje demografskih sprememb.
- V programskem obdobju 2014–2020 je uporaba pristopa CLLD pri treh skladih, in sicer Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja (EKSRP), Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo (ESPR) in Evropskem skladu za regionalni razvoj (ESRR).
- Tematska področja ukrepanja so:
1. Ustanavljanje novih delovnih mest
2. Osnovne storitve na podeželju
3. Varstvo okolja
4. Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin na podeželju.
Programsko obdobje CLLD 2021 -2027 (ESPRA)
V programskem obdobju 2021-2027 se bo pristop CLLD iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo izvajal samostojno. Evropska komisija je 1. decembra 2022 potrdila Program za izvajanje ESPRA 2021-2027 za Slovenijo, s čimer je bila podana zelena luč za koriščenje sredstev sklada.
Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo za programsko obdobje 2021-2027, med drugim ureja pripravljano podporo, določa pogoje za oblikovanje ribiških/akvakulturnih območij in delovanje lokalnih akcijskih skupin, pripravo strategij lokalnega razvoja, merila za izbor in potrditev LASR in SLR ter njihovo odobritev. Uredba določa tudi naloge LASR, obveznosti vodilnega partnerja, upravičence, upravičene aktivnosti, pogoje upravičenosti, upravičene stroške, določa oblike vlog za dodelitev podpore in zahtevkov za izplačilo, obravnava upravljanje, spremljanje in vrednotenje SLR ter njene animacije, obveznosti po izplačilu javne podpore, določa sankcije v primeru neizpolnjevanja obveznosti, preverjanja/kontrole ter neupravičene operacije.
Za izvajanje aktivnosti CLLD je v okviru P ESPRA 2021-2027 namenjenih skupaj nekaj več kot 12 milijonov evrov. Izvedene aktivnosti in projekti na izbranih lokalnih območjih bodo zasledovali lokalne izzive in potrebe, prispevali k ohranjanju in ustvarjanju novih delovnih mest ter s tem ohranjanju sektorja, vključevanje sektorjev modrega gospodarstva v razvoj trajnostnega prehranskega sistema, trženja in dodajanja vrednosti proizvodom iz ribištva in akvakulture, blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter ohranjanje biotske raznovrstnosti s podporo krožnega gospodarstva ter čiste energije, krepitvi vitalnosti skupnosti z večanjem družbene vključenosti, privabljanjem žensk in mladih in drugo, ob upoštevanju vsebin strategij Zelenega dogovora.
DOKUMENTI:
– UREDBA o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014–2020: POVEZAVA
– UREDBA o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo, v programskem obdobju 2021–2027: POVEZAVA
Javni poziv o izvajanju MKGP in SVRK za oblikovanje lokalnih partnerstev in pripravo strategij lokalnega razvoja: POVEZAVA
– Program razvoja podeželja:POVEZAVA
– Videoposnetek o pristopu CLLD: POVEZAVA